Barion Pixel

Mecsektea.hu

Gyógyteakészítés

A különféle teák eltérő hatással rendelkezhetnek. Nem mindegy milyen hőmérsékletű vízzel öntjük le, mennyi ideig hagyjuk ázni, hogy az értékes hatóanyagait megőrizzük a fogyasztás során.
A gyógyteák készítése és fogyasztása
A teaivásnak, a tealevelek kiválasztásának, elkészítésének a japánok és a kínaiak ősi idők óta mesterei. A régiek sokszor nagy távolságról hoztak különleges forrásvizet a teakészítéshez és ügyeltek arra, hogy útközben ne rázódjék össze a víz: evezés nélkül, csak a szél irányában vitorláztak. A hagyományos teaceremónián nem szabad hirtelen felhörpinteni a teát, szagolgatva és ízlelgetve kortyonként iszogatják. A teaivást választékos beszélgetés kíséri, még gyakrabban áhítatos csend. Kis teakunyhóban, -pavilonban végezték a teaivás szertartását, ahová az alacsony szemöldökfájú ajtón csak lehajtott fővel, mintegy alázatos lélekkel lehetett belépni s amely nyitott oldalain át szoros kapcsolatot biztosított a természettel.Természetszeretet és mérséklet jellemezze a gyógyteaivókat. Hippokratész bölcs intelméről ne feledkezzünk meg: „Aki gyógyteát iszik, derűs, békességes lélekkel igya.”Sohase hajtsuk fel egyszerre a csészényi gyógyteát. Ne siessünk! Midőn a csészét ajkunkhoz közelítjük élvezzük az ital illatát, leheljük be gőzét. Kortyonként igyunk, minden kortyot forgassunk meg szánkban. Ne tartsuk „rossznak” a keserű teát se! Teaivás közben ne foglalkozzunk mással, csak arra gondoljunk, hogy a növények hatóanyagai egész szervezetünket erősítik, gyógyítják. Sohase igyunk forró teát, várjuk meg amíg kellemes hőmérsékletre hűl. Ha módunk van rá, ne csapvízzel készítsük gyógyitalunkat, hanem minél jobb minőségű forrásvízzel. Sohase cukrozzuk! Ha édesíteni kívánjuk, használjunk mézet, de lehetőség szerint ne édesítsünk gyomor-, máj-, epe- és fogyasztó teát. Gyógynövényekből készíthetünk forrázatot, főzetet, nyers növénylét és pépet, tinktúrát vagy áztathatjuk (vízben állni hagyjuk) a gyógynövényt.A puha növényrészekből (levél, virág, puha szár, föld feletti, „herba” rész) álló teafüvet leforrázzuk, átlagosan 6—7 percig állni hagyjuk, közben néhányszor megkeverjük, majd szűrjük. Főzetet készítünk a tömörebb állományú növényrészekből (gyökér, gyöktörzs, gumó, kéreg, termés). A leforrázott növényrészt (drogot) enyhén forraljuk 5-10 percig és 10-15 perc múlva leszűrjük. Hogyha a növény, a növényrész hőérzékeny hatóanyagot tartalmaz (ilyen például a csipkebogyó és a lenmag), áztatás (maceráció) szükséges. Hideg vízzel leöntve 8-10 óra hosszat szobahőmérsékleten tartjuk, azután szűrjük, elfogyasztáskor meglangyosítjuk. Növénylét úgy készítünk, hogy a friss növényt vagy növényrészt mosás után apróra vágjuk, edényben péppé dörzsöljük, azután nagy lyukú szitán vagy gyümölcsprésen átsajtoljuk.

A gyógynövények gyűjtéséről
A gyógynövényeket akkor gyűjtsük, amikor a felhasználandó rész a legmegfelelőbb fejlődési szakaszban van, amikor a legnagyobb a hatóanyagtartalma. A földbeli részeket, mégpedig a gyökeret (radix), a gyökértörzset (rhizoma). a hagymát (bulbus) a nyugalmi időszak elején ősszel vagy a végén-kora tavasszal gyűjtsük. A leveleket (folium) közvetlenül virágzás előtt, a virágokat (flos) általában virágzás elején, a teljes föld feletti részt (herba) a virágzás kezdetén, a magvakat (semen, bucca) a teljes érés előtt vagy alatt. A föld feletti részeket délelőtt, a harmat felszáradása után gyűjtsük, mert a reggel harmatosan szedett növény színét veszti, megbarnul. Eső után várjunk néhány napot a száradásig. A virágokat napsütésben kell gyűjteni, a gyökereket bármelyik napszakban lehet. Csak a könnyen pergő terméseket szedjük hűvös időben vagy reggel, a többi föld feletti részt száraz-napos időben. A vékony, egy-két éves gyökereknek még csekély a hatóanyag-tartalmuk, a vastagabb harmadik éves gyökerek a jók.Az alacsonyabb növényeket kaszával vagy sarlóval vágjuk. Nagyobb növényekről lehetőleg ne szedjük le a levél nélküli vastag ágrészeket; a vastagabb leveles ágakról tépjük le a vékonyabb virágos ágakat. A leveleket virágzás előtt, alatt és után egyenként tépkedjük le, levélnyéllel együtt. A csalánt kaszáljuk, a leveleit azután kesztyűben szedjük le a szárról.A gyógynövényeket különféle módokon tartósíthatjuk: természetes és mesterséges szárítással, hűtéssel és fagyasztással, konzerválhatjuk őket ecet, cukor, olaj hozzáadásával.A legegyszerűbb és a legmegfelelőbb módszer a természetes melegen szárítás, a meleggel, hőközléssel történő vízelvonás, melynek hatására megszűnik a baktériumok, élesztők és penészek pusztító hatása. A száraz, kis nedvességtartalmú (5—15%) növényi részben csökken az enzimek tevékenysége, azon enzimeké is, amelyek a hatóanyagok nemkívánatos bomlását, változását idéznék elő. Így a tárolás során (fél éven belül) a szárított növény csak minimális hatóanyag-változást szenved. A helyesen szárított növényi részek alig veszítenek színükből és illatukból.

A szárítás szabályai a következők:
Legrövidebb ideig a virágot, legtovább a gyökereket szárítjuk. A természetes szárításhoz tiszta, szellős, meleg, száraz helyiség (padlás, veranda, terasz, erkély, szoba) alkalmas, s árnyékos hely, mert az erős napfény a kényes növényi részeket (virág, levél) kifakíthatja. Ha szabadban szárítunk, éjszakára vigyük fedett helyre a növényeket, nehogy megnedvesedjenek.Amikor szárításra készítjük elő a növényt, távolítsuk el a gyűjtés során véletlenül hozzákeveredett idegen növényeket és növényrészeket (ha például virágokat gyűjtöttünk, akkor a leveleket).A virágokat, virágos hajtásokat terméseket és magvakat egészben, a gyökereket aprítva szárítjuk.A gyökereket már gyűjtéskor tisztítsuk meg kefével a földtől és vágjuk 10 centiméteres darabokra. Szárítás előtt az ujjnyinál vastagabbakat hasítsuk felébe, negyedébe.A szárításhoz általában egy-két hét szükséges. Addig szárítsuk a növényeket, míg pattanva nem törnek. A befülledés, penészedés elkerülése végett vékony rétegben terítsük el a szárítandó gyógynövény-részeket és naponta forgassuk meg, az eleinte kétszer is. Száríthatunk asztalon, földre terített papíron vagy speciális szárítókereten.

Kapcsolódó bejegyzések

Milyen problémára mit ajánlunk

2020-06-09

Ha lebetegszünk, a tünetek enyhítésére, vagy a gyógyszeres kúra kiegészítésére - a gyorsabb gyógyulás érdekében - javaslt gyógyteákat fogyasztani. Tudta, hogy az egészségmegőrzés védelmében is javasolt a gyógynövény teakúra alkalmazása? De mikor, mit fogyasszunk?

Tőzegáfonya

2021-07-20

Újdonság! Tőzegáfonyás gyümölcstea echinaceával és aranyvesszőfűvel! „Az összetevők hatóanyagai elősegítik a kisebb fokú és időnként visszatérő húgyúti panaszok enyhülését." Keresd webshopunkban!

Gyógynövények hatásai

2022-04-30

A modern kultúránkban széles körben használt gyógynövények egyre nagyobb figyelmet kapnak a nyugati orvoslásban. A különböző fajták jótékony hatásai sokféle egészségügyi problémára kínálnak megoldást.

Tavaszi Gyógynövény ültetés

2022-05-02

Szoktatok gyógyhatású növényt használni otthonotokban, háztartásotokban? Ha igen, ilyenkor tavasszal ideje lehet az ültetésnek. Gyógyhatásuk mellett kifejlett korukban gyönyörű díszei a balkonládáinknak, esetleg a konyha ablakának. Ha pedig nincs idő nevelgetni őket, szívből ajánljuk a szálas Mecsek teákat, kínálatunkban számtalan csodás gyógynövény szerepel. Érdemes őket áttanulmányozni, és egészségünkhöz igazítva összeállítani az otthoni teacsomagot, így mindig kéznél lesz az adott gyógynövény, ha épp meghűltünk, vagy épp rossz az emésztésünk.

Sült Teák hidegen

2022-06-02

Jeges tea a Mecsek Teától! Végre itt a nyár! Az igazi forróság! A Mecsek Sült Teákból valódi gyümölcsöket tartalmazó, különlegesen zamatos, frissítő jeges teát készíthetsz!

Hűsítő Zöld Teák

2022-07-06

Zöld teák a Mecsek Tea kínálatában! A közkedvelt Zöld tea citrommal és Zöld tea gyömbérrel és citrommal teáink mellett megtalálhatod az egzotikus Zöld tea mangóval és a narancsos-citromos Zöld tea citrusokkal teákat is.

Csipkebogyó és Hibiszkusz

2022-08-29

A hibiszkusz virága általában gyümölcsteák alkotórészeként a keverék élénk piros színét adja. De emellett a szervezetre gyakorolt jótékony hatásai is ismertek. A csipkebogyó forrázata magas C-vitamin tartalmú, ezért meghűlés, nátha, influenza esetén hozzájárul a gyógyuláshoz. A két csodás összetevő együtt egy rendkívül egészséges, enyhén savanykás ízű teát eredményez. A teakeverék élénkítő anyagot nem tartalmaz, ezért este is fogyasztható

Gyógyír a köhögésre

2022-09-30

Köhögés elleni teakeverékeink enyhítik a panaszokat légúti fertőzések, különösen hörghurut esetén. 100% gyógynövény 0% adalékanyag! A gyerekeknek készült változatnál kiemelten fontos volt, hogy finom legyen, amit a kicsik szívesen fogyasztanak, ezért ebbe a keverékbe édeskés kamillát, édesköményt és zamatos borsmentát tettünk. Keresd a patikákban, fitotékákban, vagy rendeld meg webshopunkból.

Lugosítás teával

2022-10-06

A pH Varázs Lúgosító teakeverék fő alkotóeleme, a búzafű, a legismertebb lúgosító hatású növény. Emellett segíti a zsírok, szénhidrátok lebontását. A tea gazdag vitaminokban, nyomelemekben és ásványi anyagokban, ezért természetes módon · vitalizál, · frissít és · fiatalít. Adalékanyagot nem tartalmaz. Kiváló minőségű gyógynövény keverék! Keresd a nagyobb patikákban, fitotékákban, CBA üzletekben! Vagy rendeld meg webáruházunkból.

Adventus Domini

2022-11-30

Melengető és finom teákban gazdag adventi Időszakot kíván a Mecsek Tea! Áldott Várakozást!

Csokis Csoda Karácsonyra

2022-12-06

Csoki rajongók! Figyelem! Plusz kilók és lelkiismeret-furdalás nélkül élvezhetjük a csokoládé ízét, amikor ezt a teát kortyolgatjuk. Ez egy Mikulás ruhába bújtatott karácsonyi csoda!

Epehajtó Teakeverék

2023-01-15

Egy megterhelő ebéd után segíthet a Mecsek Epehajtó teakeverék, ami: · serkenti az epekiválasztást, · segíti az emésztést, · fertőtlenítő, gyulladáscsökkentő és görcsoldó hatású. Gyógyhatású készítmény, ami csak gyógynövényeket tartalmaz, többek között: cickafarkfüvet, borsmentalevelet, orbáncfüvet és katángkórót. Filteres és szálas kiszerelésben is megtalálod a patikákban, fitotékákban vagy megrendelheted webshopunkból.

Immunerősítés

2023-02-26

Immunerősítő gyógynövények: bodorrózsa és echinacea A bodorrózsa levél teája növeli a szervezet ellenállóképességét, emellett mérsékelheti a tüneteket légúti huruttal, torokfájással, köhögéssel, náthával járó vírusos és bakteriális betegségek esetén. Az echinacea, azaz a bíbor kasvirág teája aktivizálja a szervezet védekező rendszerét, valamint bizonyítottan antivirális hatású. Keresd a nagyobb patikákban, fitotékákban! Vagy rendeld meg webáruházunkból.

Boldog Nőnapot kíván a Mecsek Tea!

2023-03-08

Kedves lányok, csajok, asszonyok! Speciális virággal szeretnénk kedveskedni Nektek ezen a szép napon, a körömvirággal. Amellett, hogy az egyik legszebb gyógynövényünk, számos jótékony hatással is bír: antibakteriális, antivirális és gyulladásgátló hatású; a benne levő sejtvédő vegyületeknek köszönhetően belsőleg nyombél- és gyomorfekély esetén, külsőleg rosszul gyógyuló sebek, visszeres betegségek kezelésére használható.

Medvehagyma

2023-04-02

Kibújt a medvehagyma a Mecsekben! Régi magyar neve sási hagyma vagy poszhagyma. Fokhagymára emlékeztető illatú és ízű, vadon termő növény.

Nyári Üzem leállás

2023-07-12

2023. 07.14. - 30. között nyári üzemleállás lesz Teaüzemünkben. A beérkezett rendeléseket 2023.július 31-től kezdjük újra feldolgozni. Megértésüket előre is köszönjük! Hűsítő és frissítő teákban gazdag nyári szünetet kívánunk Önöknek!

Boldog Karácsonyt Kívánunk!

2023-12-20

Áldott Ünnepeket és Boldog Új Esztendőt kívánunk minden kedves Mecsek Teát fogyasztónak!

Megfázásra

2024-01-05

Egy csokorra való gyógynövény megfázásra: a C-vitamin bomba csipkebogyó, vagy csipkehús, a gyulladáscsökkentő, izzasztó hatású kamilla, és a mindezen hatásokat egyszerre bitorló hársfavirág. Tudtad, hogy - egyetlen csipkebogyóban több C-vitamin van, mint egy citromban? - az alföldi kamillavirágzatot 2015-ben hungarikummá nyilvánították? - a hárs fájából készült szén porított formája fogporok, kozmetikumok alapanyaga? Van olyan teakeverék, amit el szoktatok készíteni ezekből a növényekből, és ha van titkos összetevője írd meg nekünk?

Matcha egyenesen Japánból

2024-03-27

BIO japán Matcha zöldtea por (Camellia Sinensis) A Matcha a zöld tea levelének finom, élénkzöld színű, porrá őrölt változata. A matcha szó japánul „őrölt teát” jelent és az elkészítési módja szintén japán eredetű. Antioxidánsokban gazdag, természetes koffein forrás, ami hosszan, az egész nap folyamán fejti ki élénkítő, energizáló hatását.

Dél-Amerika frissesége

2024-06-13

Fedezd fel a természet erejét a Mecsek Tea két energetizáló újdonságával! A maté Dél-Amerika számos országában évszázadok óta elterjedt élénkítő, frissítő tea.

Nyári üzem leállás

2024-07-09

2024. 07.15. - 28. között nyári üzemleállás lesz Teaüzemünkben. A beérkezett rendeléseket 2023.július 31-től kezdjük újra feldolgozni. Megértésüket előre is köszönjük! Hűsítő és frissítő teákban gazdag nyári szünetet kívánunk Önöknek!


Kapcsolódó termékeink